Śrutownice zastosowań specjalnych

Śrutownice do kuleczkowania typ „PIN”

Śrutownice do kuleczkowania i usuwania naprężeń (Strees peening) stosowane są w wielu gałęziach przemysłu, lecz głównie w zakładach motoryzacyjnych i lotniczych. Urządzenia te mają na celu utwardzenie powierzchni metalowych produktów i zmniejszenie w ten sposób prawdopodobieństwa występowania mikropęknięć. W wyniku tego typu śrutowania, obrobione produkty charakteryzują się dłuższym okresem eksploatacji.

Zwiększona wydajność kuleczkowania, przekładająca się na dłuższy okres użytkowania (np. sprężyn, kół zębatych, dźwigarów) osiągana jest dzięki dokładnej regulacji:

  • Czasu śrutowania,
  • Kąta śrutowania,
  • Typu ścierniwa,
  • Poziomu śrutowania, oraz
  • Prędkości śrutu.

Śrutownice do kół kolejowych typ „W”

Śrutownice do kół kolejowych są wyspecjalizowanymi urządzeniami stosowanymi do oczyszczania kół kolejowych po obróbce termicznej oraz do przygotowania ich powierzchni do dalszej obróbki mechanicznej. Koła wprowadzane są do maszyny pojedynczo a następnie obracają się w strumieniu stalowego śrutu wyrzucanego przez turbiny, co zapewnia czyszczenie wysokiej jakości.

Śrutownice do drutu w zwojach typ „COW”

Śrutownice przystosowane do śrutu w zwojach stosowane są w produkcji okrągłego, sześciokątnego, kwadratowego lub płaskiego drutu, nawijanego na zwoje. Urządzenia te stanowią doskonały substytut chemicznego (za pomocą kwasu) czyszczenia drutu, które stanowi obecnie rosnący ekologiczny problem, szczególnie z powodu utrudnionego składowania i degradacji takich substancji chemicznych. Dodatkową korzyścią, wynikającą ze stosowania śrutownic, jest zmniejszenie kosztów oczyszczania.

Prócz wymienionych powyżej rozwiązań do obróbki strumieniowo-ściernej, firma STEM d.o.o. specjalizuje się również w produkcji śrutownic do zastosowań specjalistycznych, co pozwala nam realizować potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Oferujemy szeroki wybór rozwiązań śrutowniczych dla wszelkich procesów technologicznych oraz szeroką gamę możliwych modyfikacji.